
Odporność na szkodniki i patogeny pigwowca japońskiego (Chaenomeles japonica) jest badana w przez instytut w Szwecji. Główna część badania została przeprowadzona w południowej Szwecji, w polach doświadczalnych, gdzie nie stosowano pestycydów lub fungicydów.
Grzyby
Próbki z pola: pędy, liście, kwiaty i owoce były zbierane i przechowywane w chłodniach. Stwierdzono, że pigwowiec japoński należy do stosunkowo zdrowych roślin. Niemniej niektóre grzyby zostały zidentyfikowane i mogą stać się potencjalnym zagrożeniem dla rozwijanych obecnie upraw ekologicznych. Formy szarej pleśni, (Botrytis cinerea), występowały bardzo często na roślinach w polu. Zaobserwowano ją na pędach, częściach kwiatów, owoców na wszystkich etapach rozwoju, także na owocach w chłodniach. Eksperymentalnie skażano rośliny, i wykazano, że szczepienie grzybami może zainfekować zarówno ranne i zdrowe tkanki pędów.
W uprawie polowej na owocach pojawiły się miejscowe, brązowe uszkodzenia (ciemne kropki) i gnicie owoców. Najczęściej były to małe czerwone plamy, które ostatecznie przekształciły się w brązowe gnijące miejsca. Wykryte grzyby w tych miejscach to: Septoria cydoniae, Phlyctema vagabunda, Phoma exigua i Entomosporium mespili. Grzyby znalezione w brązowych gnijących uszkodzeniach to: Botrytis cinerea, Phlyctema vagabunda, Penicillium expansum, Colletotrichum gloeosporioides i Cryptosporiopsis curvispora.
W polu zaobserwowano plamy na liściach. Plamy o zróżnicowanej wielkości, kształtu i koloru, były spowodowane przez różne grzyby. Na próbkach liści z Łotwy zostały wykryte: Septoria cydoniae, Phoma pomorum, Asteromella Sp. i Ramularia Sp. . Phoma pomorum i Alternaria alternata zostały wyizolowane z próbek liści w Szwecji. Większość zaobserwowanych infekcji grzybami była rozpowszechniana przez roztocza lub inne (drugie) gatunki inwazyjne, jednakże choroby liści nie zostały uznane za poważne.
Kwiaty, najczęściej atakowane były grzybami Cladosporium sp.. i Botrytis cinerea, odnotowano także Penicillium expansum, Alternaria alternata i Fusarium sp.
Szkodniki
Znalezione zostały ryjkowce liści, Phyllobius spp.., larwy Operophtera Sp., Yponomeuta Sp. Oraz Caliroa Sp. Zaobserwowano również mszyce
i przędziorki oraz różnice w podatności na plamy owoców między populacjami pochodzącymi z kontrolowanych zapyleń krzyżowych.
Krzewy są odporne na suszę i z obserwacji zachowują się typowo jak każda roślina. Podczas niedoboru wody liście więdną i zwijają się. Owoce marszczą się, ale nie są od razu zrzucane. Brak wody może się utrzymywać przez kilka dni, a po obfitym podlaniu roślina powraca do swojej dawnej formy. Również na owocach nie stwierdziłem żadnych ubytków, a skóra z pomarszczonej stała się jędrna i gładka. Daje to dobrą prognozę dla upraw pozbawionych sztucznego nawadniania.
Na dwóch krzakach licznie pojawiły się mszyce oraz na jednym przędziorki. Szkodniki zostały zwalczone środkami chemicznymi.

Mszyce na C. Superba . Fotografia własna.2011
Należy zwrócić uwagę na duże szkodniki jak np. zające – nie ogrodzona uprawa może stać się dla nich wyśmienitą stołówką.