Pigwowce.pl
maple.jpg

Odporność na szkodniki i patogeny pigwowca japońskiego (Chaenomeles japonica) jest badana w przez instytut w Szwecji. Główna część badania została przeprowadzona w południowej Szwecji, w polach doświadczalnych, gdzie nie stosowano pestycydów lub fungicydów.

Grzyby

Próbki z pola: pędy, liście, kwiaty i owoce były zbierane i przechowywane w chłodniach. Stwierdzono, że pigwowiec japoński należy do stosunkowo zdrowych roślin. Niemniej niektóre grzyby zostały zidentyfikowane i mogą stać się potencjalnym zagrożeniem dla rozwijanych obecnie upraw ekologicznych. Formy szarej pleśni, (Botrytis cinerea), występowały bardzo często na roślinach w polu. Zaobserwowano ją na pędach, częściach kwiatów, owoców na wszystkich etapach rozwoju, także na owocach w chłodniach. Eksperymentalnie skażano rośliny, i wykazano, że szczepienie grzybami może zainfekować zarówno ranne i zdrowe tkanki pędów. 

W uprawie polowej na owocach pojawiły się miejscowe, brązowe uszkodzenia (ciemne kropki) i gnicie owoców. Najczęściej były to małe czerwone plamy, które ostatecznie przekształciły się w brązowe gnijące miejsca. Wykryte grzyby w tych miejscach to: Septoria cydoniae, Phlyctema vagabunda, Phoma exigua i Entomosporium mespili. Grzyby znalezione w brązowych gnijących uszkodzeniach to: Botrytis cinerea, Phlyctema vagabunda, Penicillium expansum, Colletotrichum gloeosporioides i Cryptosporiopsis curvispora.

W polu zaobserwowano plamy na liściach. Plamy o zróżnicowanej wielkości, kształtu i koloru, były spowodowane przez różne grzyby. Na próbkach liści z Łotwy zostały wykryte: Septoria cydoniae, Phoma pomorum, Asteromella Sp. i Ramularia Sp. . Phoma pomorum i Alternaria alternata zostały wyizolowane z próbek liści w Szwecji. Większość zaobserwowanych infekcji grzybami była rozpowszechniana przez roztocza lub inne (drugie) gatunki inwazyjne, jednakże choroby liści nie zostały uznane za poważne.

Kwiaty, najczęściej atakowane były grzybami Cladosporium sp.. i Botrytis cinerea, odnotowano także Penicillium expansum, Alternaria alternata i Fusarium sp.

Szkodniki

Znalezione zostały ryjkowce liści, Phyllobius spp.., larwy Operophtera Sp., Yponomeuta Sp. Oraz Caliroa Sp. Zaobserwowano również mszyce 

i przędziorki oraz różnice w podatności na plamy owoców między populacjami pochodzącymi  z  kontrolowanych zapyleń krzyżowych. 

Krzewy są odporne na suszę i z obserwacji zachowują się typowo jak każda roślina. Podczas niedoboru wody liście więdną i zwijają się. Owoce marszczą się, ale nie są od razu zrzucane. Brak wody może się utrzymywać przez kilka dni, a po obfitym podlaniu roślina powraca do swojej dawnej formy. Również na owocach nie stwierdziłem żadnych ubytków, a skóra z pomarszczonej stała się jędrna i gładka. Daje to dobrą prognozę dla upraw pozbawionych sztucznego nawadniania.

Na dwóch krzakach licznie pojawiły się mszyce oraz na jednym przędziorki. Szkodniki zostały zwalczone środkami chemicznymi. 

Przędziorek na C.Superba. Fotografia własna 2011. 
 
 
 

Mszyce na C. Superba . Fotografia własna.2011

Należy zwrócić uwagę na duże szkodniki jak np. zające – nie ogrodzona uprawa może stać się dla nich wyśmienitą stołówką.