Pigwowce.pl
test.jpg

Ważne jest, aby należycie wybrać glebę do optymalnego wzrostu pigwowca. Powinna być dobrze zdrenowana, na glebach mineralnych zawartość materiału organicznego i gliny powinna być oznaczona. pH gleby powinno być poniżej 6, ponieważ pigwowiec japoński jest podatny na chlorozę. W suchych glebach alkalicznych, chloroza może być bardziej widoczna niż w alkalicznych glebach z wystarczającą ilością wilgoci. W przypadku gleb o odczynie zasadowym, do zakwaszenia gleby przed sadzeniem możemy użyć siarki lub siarczanu żelaza.

Pigwowiec japoński źle znosi konkurencję chwastów, zwłaszcza kiedy jest w stadium wzrostu. Dlatego wieloletnie chwasty muszą zostać usunięte przed sadzeniem. W tym celu możemy zastosować mechaniczne odchwaszczanie (w eko gospodarstwach) lub w zintegrowanym systemie rolnictwa zastosujemy herbicydy. Przed sadzeniem do gleb ubogich oraz piaszczystych należy dostarczyć materiału organicznego (60-100 t/ha). Często potrzebne jest dodatkowe usuwanie chwastów, jeśli jest stosowany nawóz. 

W zależności od gleby i zapotrzebowania zgłoszonego na skutek jej badania, należy zapewnić odpowiednią zasobność w minerały nawożąc odpowiednią ilością nawozów i wapna. Szczególnie w przypadku pierwszych nasadzeń. Dolomitowy wapień (wapień/węglan magnezu), w razie potrzeby, powinien być stosowany na pół do roku przed sadzeniem, natomiast fosfor i potas może być stosowany bezpośrednio przed sadzeniem w ilości od 150 do 300 kg/ha. 

W przypadku potasu, zamiast chlorku potasu jest zalecany siarczan potasu, co przyczyni się do utrzymania niskiego pH. Niedobory składników odżywczych objawiają się typowo, zwijaniem się liści, blaknięciem lub wyraźnym zaznaczeniem układu nerwowego. Przykładem może być zaobserwowany brak magnezu.

Przykład niedożywienia. C. Superba. Fotografia własna 2011